fbpx

Osteopatia

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to gałąź medycyny opierająca swój proces diagnostyczny o analizę funkcjonalną, strukturalną, palpacyjną ciała pacjenta, wykorzystująca współczesne metody laboratoryjne i obrazowe takie jak badania krwi, zdjęcia RTG, tomografii i rezonansu komputerowego.

Po znalezieniu dysfunkcji, osteopata wykonuje zabiegi manualne w celu usunięcia zaburzeń funkcjonowania ciała pacjenta.

Terapia osteopatyczna usprawnia i optymalizuje funkcjonowanie pacjenta.

Osteopatia oparta jest o dogłębną znajomość i zrozumienie prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, która pozwala określać jaka struktura uległa zaburzeniu, dlaczego dana struktura uległa zaburzeniu, kiedy należy prowadzić terapię i, wreszcie, jak wykonać terapię sprawnie, skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie dla pacjenta, ale także dla terapeuty.

Osteopatia została zapoczątkowana w XIX wieku przez Andrew Taylora Stilla, amerykańskiego lekarza.

Ojciec-założyciel osteopatii Andrew Taylor Still

Historia medycyny osteopatycznej rozpoczęła się wraz z narodzinami jej pioniera Andrew Taylora Stilla, 6 sierpnia 1828 roku, w drewnianej chatce w hrabstwie Lee, w stanie Wirginia. Około 1853 roku, w wieku 25 lat, Still odkrył swoje powołanie i postanowił zostać lekarzem. W tamtych czasach często szkolenie niedoszłego lekarza rozpoczynało się od studiowania książek medycznych i współpracy z praktykującym lekarzem – w tym przypadku jego ojcem. Być może otrzymał dodatkowe, formalne szkolenie w szkole w Kansas City, ale nie ma żadnych zapisów, które mogłyby ustalić, gdzie i kiedy to szkolenie miało miejsce.

Osobista porażka

W 1864 r. Still powrócił z Wojny Secesyjnej i stanął w obliczu poważnego kryzysu osobistego. Wcześniej tego roku epidemia rdzeniowego zapalenia opon mózgowych przetoczyła się przez tę część kraju i zabiła troje jego dzieci, a miesiąc po epidemii stracił swoją pierwszą żonę, Mary Vaughan, w wyniku komplikacji porodowych. Później jego córka z drugą żoną, Mary Elvirę Turner, zmarła na zapalenie płuc. Ta niezdolność do uratowania rodziny, w połączeniu z jego ponurymi doświadczeniami jako lekarza Wojny Secesyjnej, doprowadziły Stilla do odrzucenia większości tego, co dowiedział się o medycynie i poszukiwania nowych i lepszych metod.

Nowa rewolucja

Badania Stilla były oparte na badaniach anatomii. Dorastając jako myśliwy i rolnik, miał podstawową wiedzę na temat strukturalnych związków kości, mięśni i narządów – wiedzę tę przeniósł na badania ludzkich szkieletów. Przekonał się, że większość chorób można złagodzić lub wyleczyć bez leków. Kluczem było znalezienie i skorygowanie odchyleń anatomicznych, które zakłócały swobodny przepływ krwi i „siłę nerwową” w ciele.

W obliczu wezwań

Na początku Still spotkał się ze znacznym sprzeciwem wobec swoich nowych teorii i technik. Lokalny kościół potępił jego twierdzenia dotyczące praktycznego, manualnego leczenia jako świętokradztwo. Bracia Stilla byli zawstydzeni głośnym kwestionowaniem tradycji medycznej. Krytykowali odstraszanie pacjentów nowym sposobem leczenia pacjentów, zaniedbywanie rodziny i gospodarstwa w pogoni za „szalonymi” pomysłami. Kiedy Still poprosił o możliwość przedstawienia swoich pomysłów na Uniwersytecie Baker, który został założony przy pomocy rodziny Stilla w latach 50. XIX wieku, władze szkoły odmówiły mu. W 1874 roku Still zdecydował się opuścić Kansas i udać się do Macon w stanie Missouri, gdzie miał nadzieję, że jego pomysły zostaną lepiej przyjęte. Tak się nie stało i po kilku miesiącach prób Still przeniósł się na północ do Kirksville. Tam w końcu zaczęto akceptować jego praktyki, na tyle by mógł otworzyć gabinet przy miejskim rynku w marcu 1875 roku. Reklamując się jako uzdrowiciel magnetyczny i „piorunujący kręgarz” i podróżując do miast tak odległych jak Hannibal, Still powoli budował swoją reputację. Pojawiły się wieści na temat lekarza, którego system bezlekowej medycyny manipulacyjnej – oficjalnie nazwany „osteopatią” w 1885 r. – był w stanie wyleczyć wiele pozornie beznadziejnych przypadków.

Narodziny osteopatii

Gdy Still zorientował się, że przychodziło do niego więcej pacjentów niż mógł leczyć, postanowił wykształcić swoje dzieci i kilka innych osób, aby pomagali mu w praktyce. W pewnym momencie chętnych do nauki było tak wielu, że Still dał się przekonać do założenie szkoły. American School of Osteopathy (ASO) została założona w Kirksville w 1892 roku w dwupokojowym budynku. Pierwsza grupa studentów składała się z 5 kobiet i 16 mężczyzn – w tym trojga dzieci Stilla i jednego z jego braci. Pierwsi absolwenci ukończyli szkołę w 1894 r.

Nie tylko musisz umieć znaleźć zaburzenie, ale musisz umieć je usunąć.

A. T. Still (1908)

Celem lekarza powinno być szukanie zdrowia. Każdy może znaleźć chorobę.

A. T. Still (1899)

Lekarz przyszłości nie będzie podawał leków, ale zainteresuje pacjenta troską o swoje ciało poprzez dietę i poprzez prewencję chorób.

Thomas Edison (1903)

Masz pytania?